Εργασίες ψεκασμού «Πευκιά» για την καταπολέμηση της «Βαμβακάδας»
11 Μαΐου 2018
Τα τελευταία χρόνια το αισθητικό δάσος «Πευκιάς» είχε προσβληθεί έντονα από το έντομο Marchalina hellenica (βαμβακάδα). Προκειμένου να μειωθεί τον πληθυσμό του, ξεπλένετε ο κορμός των πεύκων με νερό υπό πίεση.
Την φετινή χρονιά η εργασία αυτή ξεκίνησε στις 28 Απριλίου και ολοκληρώθηκε στις 10 Μαΐου. Καθαρίστηκαν τα δέντρα στο αισθητικό δάσος «Πευκιάς», στα σχολεία, στις παιδικές χαρές, στις πλατείες Αγ. Βλασίου και Αγ. Μακαρίου της πόλης του Ξυλοκάστρου, στο νεκροταφείο και στο δασάκι Αγ. Γεωργίου στα Γελληνιάτικα και τέλος στην εκκλησία και την παραλία Συκιάς.
Κατηγορία
Επικοινωνία
-
Τηλεφωνικό κέντρο: 2743360200
-
Γραμματεία: 2743360201
-
e-mail:
Αυτή η διεύθυνση Email προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
Σχετικά άρθρα
Κινηματογράφος «ΤΟ ΔΙΑΛΕΙΜΜΑ» | Πρόγραμμα Ταινιών
17 Ιουλίου 2024
«Ειρήνη» του Αριστοφάνη
16 Ιουλίου 2024
Επίσκεψη μελών του ΚΕΘΕΑ στο Δήμο Ξυλοκάστρου - Ευρωστίνης
15 Ιουλίου 2024
Ένα party έρχεται στις 13 Ιουλίου στο Δερβένι Κορινθίας
12 Ιουλίου 2024
Ο Καραγκιόζης Δάσκαλος του Καράτε
12 Ιουλίου 2024
10ο Αντάμωμα | Σύλλογος Σαρακατσαναίων Πελοποννήσου
10 Ιουλίου 2024