Επιδοτούμενα προγράμματα κατάρτισης ανέργων στη Διαχείριση οργανικών αποβλήτων
Η ΡΑΨΩΜΑΤΙΩΤΗΣ ΠΑΝ-ΡΑΨΩΜΑΤΙΩΤΗΣ ΔΗΜ.ΟΕ ως εταίρος της ΗΡΑΚΛΕΙΑΣ ΑΝΑΠΤΥΞΙΑΚΗΣ ΣΥΜΠΡΑΞΗΣ στο πλαίσιο υλοποίησης της πράξης << Τοπικές δράσεις κοινωνικής ένταξης για ευάλωτες ομάδες>> στην περιφερειακή ενότητα Κορινθίας, με τίτλο <<Διαχείριση οργανικών αποβλήτων για την παραγωγή λιπάσματος κομπόστ στην Κορινθία>>, ενημερώνει ότι:
Η πράξη υλοποιείται στην Περιφερειακή ενότητα Κορινθίας και απευθύνεται σε ανέργους, με κάρτα ενεργείας σε ισχύει , που κατοικούν σε αυτήν, οι οποίοι θα προέρχονται από ευπαθείς κοινωνικά ομάδες , συμφώνα με τα κριτήρια του προγράμματος.
Σκοπός της Πράξης είναι η αποτελεσματική ενσωμάτωση στην απασχόληση 60 ανέργων προερχόμενων από τις ευπαθείς κοινωνικά ομάδες , μέσω πολλαπλής υποστήριξης τους ( συμβουλευτική, κατάρτιση, δικτύωση με φορείς κλπ.).
Το αποτέλεσμα της Πράξης θα είναι η ένταξη των ωφελουμένων στην αγορά εργασίας με την πρόσληψη ωφελούμενων από υφιστάμενες επιχειρήσεις της άνω περιοχής παρέμβασης, την ίδρυση από ωφελούμενους, νέων ατομικών ή άλλων επιχειρήσεων καθώς και την ίδρυση Κοινωνικών Συνεταιριστικών Επιχειρήσεων στις οποίες θα αυτοαπασχοληθούν οι ωφελούμενοι.
Όλοι οι ωφελούμενοι θα παρακολουθήσουν 2 προγράμματα θεωρητικής κατάρτισης και πρακτικής εξάσκησης, συνολικά 135 ωρών . Στα προγράμματα κατάρτισης προβλέπεται εκπαιδευτικό επίδομα 6ευρώ/ώρα μικτά και είναι τα εξής:
- Κατάρτιση στην κοινωνική επιχειρηματικότητα, 50 ώρες θεωρία.
- Κατάρτιση στην διαχείριση οργανικών αποβλήτων, 60 ώρες θεωρία.
- Πρακτική εξάσκηση σε μονάδα κομποστοποίησης , 25 ώρες .
Η υλοποίηση της πράξης ολοκληρώνεται στις 28/02/2014 και οι ενδιαφερόμενοι καλούνται από την Τρίτη 16/04/2013 να υποβάλλουν αιτήσεις συμμετοχής στην πράξη έως και 26/04/2013 στα γραφεία της Α.Σ. ''ΗΡΑΚΛΕΙΑ ''.
Κατηγορία
Επικοινωνία
-
Τηλεφωνικό κέντρο: 2743360200
-
Γραμματεία: 2743360201
-
e-mail:
Αυτή η διεύθυνση Email προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.