11 Φεβρουαρίου o εορτασμός του Αγ. Βλασίου
08 Φεβρουαρίου 2019
Όπως κάθε χρόνο έτσι και φέτος, στις 11 Φεβρουαρίου, ημέρα εορτασμού του Αγ. Βλασίου, το Ξυλόκαστρο τιμά τον πολιούχο Άγιό του. Στην κεντρική πλατεία της πόλης, όπου δεσπόζει η επιβλητική εκκλησία του πολιούχου, θα πραγματοποιηθούν, από την προηγούμενη μέρα 10/2, εκδηλώσεις για τον εορτασμό, παραδοσιακή εμποροπανήγυρις και Πολυαρχιερατικός Εσπερινός.
Το πρωί της 11ης, μετά τον Όρθρο, θα τελεστεί Πολυαρχιερατική Θεία Λειτουργία χοροστατούντος του Μητροπολίτη Κορίνθου, και έπειτα Λιτανεία της εικόνας του Αγίου συνοδεία της Φιλαρμονικής Ξυλοκάστρου. Οι εορτασμοί θα κλείσουν με την καθιερωμένη αρτοκλασία.
Κατηγορία
Επικοινωνία
-
Τηλεφωνικό κέντρο: 2743360200
-
Γραμματεία: 2743360201
-
e-mail:
Αυτή η διεύθυνση Email προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
Σχετικά άρθρα
Κινηματογράφος «ΤΟ ΔΙΑΛΕΙΜΜΑ» | Πρόγραμμα Ταινιών
17 Ιουλίου 2024
«Ειρήνη» του Αριστοφάνη
16 Ιουλίου 2024
Επίσκεψη μελών του ΚΕΘΕΑ στο Δήμο Ξυλοκάστρου - Ευρωστίνης
15 Ιουλίου 2024
Ένα party έρχεται στις 13 Ιουλίου στο Δερβένι Κορινθίας
12 Ιουλίου 2024
Ο Καραγκιόζης Δάσκαλος του Καράτε
12 Ιουλίου 2024
10ο Αντάμωμα | Σύλλογος Σαρακατσαναίων Πελοποννήσου
10 Ιουλίου 2024