Επίσκεψη της ΠΕΔ Πελ/σου στην Κάτω Ιταλία
28 Μαρτίου 2019
Στην αποστολή της Περιφερειακής Ένωσης Δήμων (Π.Ε.Δ.) Πελοποννήσου στις ελληνόφωνες περιοχές της Κάτω Ιταλίας συμμετέχει ο Δήμαρχος Ξυλοκάστρου-Ευρωστίνης κ. Ηλίας Ανδρικόπουλος, καθώς και ο Δημοτικός Σύμβουλος της πλειοψηφίας κ. Αναστάσιος Γκιολής. Η επίσκεψη στην ευρύτερη περιοχή της επαρχίας του Λέτσε έχει ως στόχο την γνωριμία και τη σύσφιγξη των σχέσεων της αυτοδιοίκησης των δύο περιοχών, καθώς και την προσέγγιση με τους Έλληνες της Κάτω Ιταλίας, που συνδέονται στους αιώνες με τους Έλληνες αποίκους της αρχαιότητας.
Στην αποστολή των Δημάρχων επιφυλάχθηκε θερμή υποδοχή, τόσο από τις Αρχές, όσο και το δυναμικό αυτό κομμάτι του ευρύτερου ελληνισμού και τη σχολική του κοινότητα.
Κατηγορία
Επικοινωνία
-
Τηλεφωνικό κέντρο: 2743360200
-
Γραμματεία: 2743360201
-
e-mail:
Αυτή η διεύθυνση Email προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
Σχετικά άρθρα
«Ειρήνη» του Αριστοφάνη
16 Ιουλίου 2024
Επίσκεψη μελών του ΚΕΘΕΑ στο Δήμο Ξυλοκάστρου - Ευρωστίνης
15 Ιουλίου 2024
Ένα party έρχεται στις 13 Ιουλίου στο Δερβένι Κορινθίας
12 Ιουλίου 2024
Ο Καραγκιόζης Δάσκαλος του Καράτε
12 Ιουλίου 2024
10ο Αντάμωμα | Σύλλογος Σαρακατσαναίων Πελοποννήσου
10 Ιουλίου 2024
Τμήμα Κοινωνικής Πολιτικής | Ανακοίνωση
09 Ιουλίου 2024