Τα νεύρα μου
24 Ιουνίου 2010
Βάζουμε τα υλικά για το σιρόπι σε μια κατσαρόλα και σε δυνατή φωτιά. Μόλις πάρουν βράση, χαμηλώνουμε τη φωτιά και συνεχίζουμε τη βράση για 5 – 7 λεπτά.
Σε άλλη κατσαρόλα βάζουμε το λάδι. Μόλις ζεσταθεί ρίχνουμε μέσα το σιμιγδάλι και ανακατεύουμε με ξύλινη κουτάλα μέχρι να καβουρντιστεί καλά και να ροδίσει. Αποσύρουμε από τη φωτιά και ρίχνουμε μέσα προσεκτικά το σιρόπι αφού έχουμε πρώτα αφαιρέσει την κανέλλα και τα γαρύφαλλα. Βάζουμε ξανά την κατσαρόλα σε μέτρια φωτιά και ανακατεύουμε συνεχώς μέχρι να απορροφηθεί όλο το σιρόπι. Προσθέτουμε το αλάτι και τη βανίλια και προαιρετικά ψιλοκομμένα καρύδια ή σταφίδες. Στη συνέχεια βάζουμε το χαλβά σε φόρμα και σερβίρουμε αφού κρυώσει πασπαλισμένο με κανέλλα.
Κατηγορία
Επικοινωνία
-
Τηλεφωνικό κέντρο: 2743360200
-
Γραμματεία: 2743360201
-
e-mail:
Αυτή η διεύθυνση Email προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
Σχετικά άρθρα
Κινηματογράφος «ΤΟ ΔΙΑΛΕΙΜΜΑ» | Πρόγραμμα Ταινιών
17 Ιουλίου 2024
«Ειρήνη» του Αριστοφάνη
16 Ιουλίου 2024
Επίσκεψη μελών του ΚΕΘΕΑ στο Δήμο Ξυλοκάστρου - Ευρωστίνης
15 Ιουλίου 2024
Ένα party έρχεται στις 13 Ιουλίου στο Δερβένι Κορινθίας
12 Ιουλίου 2024
Ο Καραγκιόζης Δάσκαλος του Καράτε
12 Ιουλίου 2024